Poukazuje také na průzkum České školní inspekce. „V roce 2002 bylo v kategorii patnáctiletých dívek 7 procent obézních, v roce 2018 už jich je 13 procent. Patnáctiletých chlapců bylo v roce 2002 obézních 16 procent, v roce 2018 už je 25 procent. Trend jde nahoru a stát proti tomu nic zásadního nedělá. Je to krize pohybová, sociální. Došlo ještě k velkému rozdílu sportování v krajích,“ vysvětluje Miroslav Jansta.
„Jestli chce něco stát udělat zásadního pro sport, musí dát sport pod lidský orgán, který ponese před českou společností jasnou odpovědnost za rozvoj sportu,“ zdůrazňuje.
Podle průzkumu agentury Median vznik ministerstva sportu nepodporuje 60 procent Čechů. Podle Miroslava Jansty je průzkum dobrý. „Třetina je velké číslo na to, že lidé nevědí, o co jde. Každý člověk má přirozeně odpor ke vzniku dalšího úřadu.
My se setkáváme s tou každodenní realitou, kdy nejsou daná pravidla, každý rok se pravidla mění, peněz je míň a míň, nemáme trenéry, sportoviště. To je tak smutný obrázek, kam se český sport dostal, že kdyby to občané věděli, asi by přemýšleli, co s tím, a možná by se ta čísla úplně otočila,“ uzavírá předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
Jaký by byl rozdíl mezi Národní sportovní agenturou, která se teď stará o podporu českého sportu, a ministerstvem sportu? Poslechněte si celý rozhovor.
Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz